گزارشات

 • برنامه صعود: ساهون – امیری

  منطقه: لاریجان

  مدت برنامه: 1 روزه

  تاریخ برنامه: 95/06/05

  65 کیلومتری آمل، روستای وانا. به اتفاق اعضای محترم باشگاه به سمت روستای وانا حرکت کرده و از کنار آب معدنی روستا برنامه را آغاز نمودیم.

  ساعت 7 صبح به سمت جنوب حرکت کردیم. از "دورزین چال" عبور کرده و به "تنگه نمی" رسیدیم. جایی که میان آن آب نیز جاری بوده است. با عبور از تنگه، به دو راهی "سرخ تلار" رسیدیم. بعد از آن مسیرمان را به سمت راست در امتداد دره ادامه داده و از "اش لی" عبور می کنیم. سپس خودمان را به "میونک" رسانده که از سمت راست میونک می توانیم خود را به "وردل" برسانیم. در ادامه این مسیر زیبا و هوای خوب، از "کلک ساهون" عبور کرده و در نهایت به "دریاچه ساهون" رسیدیم.

  (( دریاچه ساهون یکی از دریاچه های زیبای شهرستان آمل در استان مازندران است که گرچه امروزه حالت مردابی پیدا کرده، اما هنوز هم مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

  این دریاچه در دامنه‌ های جنوب شرقی قله دماوند، نزدیک روستای وانا قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۳۰۰۰ متر است. در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشته و تا نیم قرن پیش‌ پر از آب بوده که به مرور زمان بر اثر دخالت‌ های انسانی سطح و حجم آب آن کم شده است.

  دریاچه ساهون در حال حاضر به صورت مردابی درآمده که حواشی آن را مرغزارهای بزرگ در بر گرفته و به چراگاه ییلاقی احشام، وحوش و پرندگان تبدیل شده است. مراتع وسیع، چشم‌ اندازهای زیبای کوه‌ ها و قله دماوند همراه با جریان چشمه‌ سارهای کوچک و بزرگ، جاذبه‌ های قابل توجهی را پدید آورده‌ اند که می‌‌توانند در فصول تابستان مورد استفاده‌ علاقمندان و گردشگران قرار گیرند.

  این دریاچه قدیمی و مرداب کنونی، محوطه‌ ای مخصوص اتراق و اقامت موقت دارد. ))

  از دریاچه ساهون جاده ای است که از سمت چپ به چمن خو و در نهایت به ارجمند؛ مسیر سمت راست به دجمار، شوناتنگ، انجی و هلزم می رسد.

  زمان های موردنیاز برای رسیدن به مناطق نامبرده در گزارش، در زیر آمده است.

  آب معدنی تا تنگه نمی 1 ساعت و 30 دقیقه

  تنگه نمی تا سرخ تلار 20 دقیقه

  سرخ تلار تا میونک 1 ساعت

  میونک تا دریاچه ساهون 1 ساعت و 30 دقیقه

   

  منابع:

  راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391

  تارنمای کویرها و بیابان های ایران

  ویکی پدیا

  به نقل از سایت دانشنامه شهری ایران www.citypedia.ir