گزارشات

 • برنامه: آموزش سنگ طبیعت

  منطقه: الیمستان

  مدت برنامه: 1 روزه

  تجهيزات موردنياز: صندلی صعود(هارنس)، کلاه کاسک، 2 عدد کارابین پیچ، هشت فرود، طنابچه انفرادی، اسلینگ، طنابچه پروسیک، کتانی سنگ نوردی

  لوازم گروهی: طناب، کوئیک دراو

  صبح روز جمعه به اتفاق چند نفر از اعضاي باشگاه از مسیر جاده هراز به سمت منطقه لهاش فرعی روستای الیمستان دوراهی روستا و کشتارگاه حركت كرديم. دیواره موجود در این منطقه شامل چند مسیر رول کوبی شده می باشد که با توجه به موقعیت مکانی، دسترسی آسان و همچنین دارا بودن چند مسیر مجزا با درجه سختی متفاوت از پتانسیل آموزشی خوبی برخوردار است. البته لازم به ذکر است با توجه به استفاده مستمر کوهنوردان شهر آمل و شهرستان های همسایه و شرایط جوی پر باران منطقه، قبل از انجام فعالیت آموزشی یا صعودهای تمرینی از سلامت کارگاه و رول های به کار رفته در مسیر مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

  پس از رسیدن به منطقه و صرف يك صبحانه پر انرژي، سرپرست باشگاه آقاي فلاح به تشریح سرفصل های اين برنامه پرداخته و موارد ایمنی را براي اعضاي باشگاه برشمردند. در اين قسمت به صورت تئوري و عملي اصول پایه سنگ نوردی در طبیعت شامل تعاریف و قوائد رایج در سنگ نوردی و صعودهای فنی، انواع گره و کاربرد هر یک، انواع گیره و روش گرفتن آن، آشنایی با ابزار و اصول کاربردی هرکدام و پاسخ به سوالات نفرات شرکت کننده پرداخته شد. ایشان با بهره گیری از تجربیاتی که در طی سالها فعالیت کوهنوردی و شرکت در برنامه های مختلف کسب نمودند در اين برنامه با صبر و حوصله و بسيار دقيق به تشريح موارد بالا پرداختند.

  همزمان با آموزش نکات تئوری و همچنین اجرای تمرینات اولیه (زدن انواع گره و کار با ابزار) زیر نظر سرپرست برنامه، مسئول فني باشگاه روی یکی از مسیرها مستقر شده تا با ایجاد کارگاه همه چیز جهت آموزش و تمرین عملی صعود و فرود برای افراد باشگاه آماده باشد. روند آموزش در اين برنامه به گونه اي بوده است كه افراد با پايان آموزش در مرحله اول، به روی کارگاه مراجعه كرده تا با راهنمایی و نظارت آقاي محمدزاده روش فرود با استفاده از ابزار هشت فرود و گره پروسیک را به صورت عملی اجرا کنند. اين قسمت از برنامه نيز به خوبي صورت گرفته و همه اعضاي باشگاه توانستند چند بار از اين مسير موارد آموزشی خود را مرور كنند و با موفقيت به پايان برسانند. در مرحله آخر پس از اجرای صعود سرطناب توسط آقایان فلاح و محمدزاده و اجرای یک سناریوی پاندول جهت نشان دادن وظیفه حمایت چی و توضیح نحوه واکنش در چنین موقعیت هایی به سوالات شرکت کنندگان نیز پاسخ داده شد. سپس اعضا با قرار گیری به عنوان صعودکننده و حمایت چی به تمرین صعود مشغول شدند؛ ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با توجه به تجربه اول در کار فنی اکثر اعضای شرکت کننده در برنامه نفرات صعود خود را با استفاده از کارگاه قرقره انجام دادند.

  در انتهاي برنامه اعضاي باشگاه کوهنوردی آلاله كوهستان با گرفتن يك عكس يادگاري اين كلاس آموزشي را نيز مانند كلاس ها و برنامه هاي قبل در آلبوم خاطرات خود ثبت كرده اند.

  منتظر نظرات، پيشنهادات و انتقادات سازنده شما هستيم.