گزارشات

 • برنامه صعود: زردسر- لهر

  منطقه: نمارستاق

  مدت برنامه: 1 روزه

  تاريخ برنامه: 1394/05/30

  صبح روز جمعه به اتفاق اعضاي محترم باشگاه با سرپرستي آقاي محمد علي فلاح به سمت جاده هراز حركت كرديم. اين برنامه به گونه اي بوده كه ابتدا بايد با ماشين تا روستاي "لهر" مي رفتيم. اين روستا در محور نمارستاق واقع در دهستان پايين لاريجان با شهرستان آمل 66 كيلومتر فاصله دارد. لذا ما هم پس از حدود 50 كيلومتر و عبور از مسير پنجاب، از طريق فرعي سمت راست وارد منطقه نمارستاق شديم. با ديدن تابلوي روستاي لهر در سمت چپ، وارد جاده خاكي شده و خودمان را به روستا رسانديم. لهر بر بلنداي يك تپه در ارتفاع 2000 متري واقع شده است. موقعيت جغرافيايي آن در 36 درجه شمالي و 52 درجه شرقي است. جاده روستا را تا آخر محل ادامه داده و در كنار استخر بزرگ اين روستا از ماشين پياده شديم. اين جاي دنج را براي صرف صبحانه انتخاب كرديم.

  راس ساعت 8 كوهنوردي خود را به سمت غرب در مسير پاكوب آغاز كرديم. از ميان ورس هاي خشكيده عبور كرده و به راهمان ادامه داديم. گفتني است توده هاي انبوه ورس ( VARS ) يا همان سرو كوهي در ضلع شمالي اين روستا در ارتفاعات 2450 متري به مساحت تقريبي حدود 1000 هكتار وجود دارد كه هم اكنون در اواخر تابستان خشك شده اند. از اين مسير زيبا عبور كرده و در انتهاي راه پاكوب به سمت شمال تغيير مسير داديم. خودمان را روي يال "سيو وازي" رسانديم كه مه غليظي اين فضا را فرا گرفته بود. در اين مكان كمي استراحت كرده و به خوبي در اين هوا لذت برديم.

  سپس مسير را از روي اين يال به سمت شمال غربي ادامه داده و به "يخار" رسيديم. جايي كه صخره هاي زيادي با شكل هاي متنوع، زيبايي خاصي به اين قسمت داده بود. از آب لوله كشي شده زير صخره كه برگرفته از چشمه هاي بالادست بوده، نوش جان كرده و راهمان را به سمت شمال و شمال غرب ادامه داديم. همچنان فضا مه آلود بوده و صبح دل انگيزي ايجاد شده بود. حال در اين زمان بخشي از قله دماوند در مقابلمان خودنمايي مي كرد. ساعت 10:30 به مرتع "سير كوه" رسيديم كه كلبه كوچك چوبي در آن واقع بوده است. پس از كمي استراحت، تغذيه مناسب و نوشيدن آب گواراي جاري در دره، مسيرمان را به غرب ادامه داديم.

  وارد مرتع بزرگ "زردسر" يا "زرآويز" شديم. از گوسفندسراي اول عبور كرده و پس از كمي راه رفتن، راس ساعت 12 به گوسفندسراي دوم رسيديم كه روي تپه اي در ارتفاع 3000 متري واقع شده بود. پايان برنامه از سوي آقاي فلاح اعلام شد و بعد از آن به خوردن چاي و ناهار پرداختيم. در پايان يك عكس گروهي گرفته و راه برگشت در پيش گرفتيم.