نکات مهم در صعود های پاییزه

نکات مهم در صعود های پاییزه

فصل پاییز در کنار رنگهای محصور کننده و زیبایش، فصل آب و هوای متغییر و غیر قابل پیش بینی برای کوهنوردان و طبیعت گردان نیز هست. وقتی از تغییرات جوی و آمادگی در مقابل آن صحبت می کنیم با در نظر گرفتن تغییرات محسوس دما بحث پوشاک، نیاز به توجه خاص دارد. با توجه به نکات زیر با فرا رسیدن پاییز و تغییر هوای کوهستان با آمادگی بیشتر صعود کنیم

1. پوشاک مناسب و کافی به همراه داشته باشید، داشتن لباس اضافی، بار سنگین نیست. بادگیر و حداقل یک دست لباس پلار با خود ببرید و با کوله مناسب صعود کنید. در صورت نامساعد شدن هوا بادگیر و پوشاک مناسب خود را به سرعت بپوشی شاید لحظه ای بعد باد و باران مجال این کار را به شما ندهد.

2. کلاه، دستکش و جوراب گرم از مهم ترین پوشاک این فصل است. از کلاه های مناسب استفاده کنید. جوراب مناسب بپوشید و دستکش گرم هم با خود داشته باشید یک جفت جوراب اضافی و یک جفت دستکش چندان حجم کوله شما را سنگین نمی کند، اما در هنگام سرما اولین نقاطی که حرارت شان را فدای اندامهای حیاتی می کنند دست ها و پاها هستند. پس قبل از سرد شدن، آن ها را با پوشاک مناسب بپوشانید.

3. پانچو خود را فراموش نکنید، گرم ماندن با لباس خشک راحت تر است.

4. قبل از قرار دادن کیسه خواب و لباس های اضافی در کوله آن ها را آب بندی کنید زیرا هوای پاییز به یکباره تغییر می کند و در صورت بارش باران فرصت نخواهید داشت که آن ها را از گزند باران دور نگه دارید.

5. هنگام انتخاب وسایل و تجهیزات کوهنوردی خسیس نباشید. برای کوه بهترین را انتخاب کنید زیرا در کوه دسترسی شما محدود می شود پس قبل از خرید بهترین را انتخاب کنید تا بتوانید در برنامه های بیشتری از آنها استفاده کنید.

6. شرایط جوی، موقعیت و وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر را بدانید. این روزها به لطف نرم افزارها و وب سایت های مختلف به دست آوردن وضعیت جوی منطقه مورد نظر اصلا کار دشواری نیست و بدون نقشه و یا راهنما و آشنایی کامل وارد مناطق کوهستانی نشوید.

7. به مسیر صعود خود دقت کنید چون در شرایط نامساعد جوی همچون مه و بارش شدید احتمال اشتباه در یافتن مسیر درست، قوت می گیرد.

8. در هنگام وزش باد یا بارش باران با صخره ها درگیر نشوید و همچنین از صعود یا فرود مسیرهای صخره ای باران خورده و خیس اجتناب کنید زیرا در هنگام بارندگی خطر سقوط از ارتفاع قوت می گیرد و به دلیل لغزنده بودن سطوح خیس، احتمال لیز خوردن بیشتر می شود. مواظب سنگ های زیر پایتان باشید چون ریزش سنگ هم می تواند جان خودتان و هم کسانی را که پایین تر از شما قرار گرفته اند را تهدید کند.

9. رعد و برق و خطرات آن را دست کم نگیرید. در صورت بروز رعد و برق سریعا خود را به مکانی امن برسانید و در کم ترین ارتفاع قرار بگیرید. طناب ها و لباس های خیس را از خود دور کنید. از رودخانه ها فاصله بگیرید. خطر سیل را فراموش نکنید.

10. از صعود انتحاری بپرهیزید. در صورتی که بدن تان مشکل پیدا کرد به فکر برگشت هم باشید یک صعود از شروع تا پایان است صرف صعود یک قله هنر نیست به برگشت هم فکر کنید و برای آن وقت و انرژی کافی بگذارید. در فصول سرد و با شرایط جوی نامساعد دسترسی و کمک به شخص آسیب دیده سخت تر است و خطر جدی تر.

11. اگر مجبور شدید در کوه بمانید (بیواک کنید) تا حد امکان در روشنی روز ارتفاع کم کنید ارتفاع کمتر مساوی با هوای گرمتر است.

 

کارگروه فنی باشگاه ورزشی آلاله کوهستان