نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز

نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز

حضور در کوهستان و انجام فعالیت کوهنوردی در فصل پاییز به دلیل دمای مطبوع هوا در زیبایی رنگ هایی که مادر طبیعت با دست و دل بازی بر پیکره زمین کشیده، چشم هر بیننده ای را نوازش و به خود خیره می کند و تلالو رنگ های گرم آن بر جامه درختان در نجوای نفس سرد آسمان تجلی حرارت تابستان در روح آدمی است. اما ناگهان؛ تغییر هوا و مه آلود شدن آن یا بارش باران روی دیگر سکه سخاوتمندی طبیعت است که می تواند رویای گردش پاییزی را تبدیل به تجربه ای نه چندان دلچسب نماید. ولیکن با داشتن آمادگی قادر خواهید بود در هنگام تغییر شرایط جوی هم از روز خود لذت ببرید و با خاطره ای خوش به خانه برگردید.

کوهنوردان در رویارویی با کوهستان به تدریج با گذشت سال های طولانی دریافته اند که وسایل و تجهیزات تا چه اندازه در موفقیت یا شکست آنان تاثیر دارد. در طی این سال ها وسایل کوهنوردی هر روز کامل تر، سبک تر و مقاوم تر شده است. وسایل بجز دست یابی به موفقیت، در نگهداری از جان انسان این سرمایه ارزشمند حیات مادی نیز نقش به سزایی را داشته اند. بارش باران در فصل پاییز و بهار در کوهستان محتمل و طبیعی است. به محض مشاهده هوای نامساعد و قبل از تشدید شرایط از پوشش های مناسب خود نظیر لباس ضد آب، کلاه،‌ دستکش و ... استفاده کنید. شاید کمی بعد طوفان و بوران اجازه این کار را به شما ندهد. یکی از وسایل مناسب برای کوهنوردی در پاییز، شنل باران یا پانچو است. این نوع پوشاک از پارچه بادگیر ضد آب ساخته شده و به نحوی طراحی شده که کوله پشتی را هم در بر گیرد، بلندی آن تا زانو است، کلاه دارد و به جای آستین دو شکاف در طرفین تعبیه شده است. به علت طراحی آزاد آن بدن کمتر عرق می کند. همیشه در انتخاب وسایل به تناسب کلی آنها مانند طرح خوب، مقاومت و سبکی توجه داشته باشید نه قیمت. شاید روزی جان شما به این وسایل بستگی داشته باشد. هنگام بارش باران و مدتی پس از آن، شرایط كوهنوردي دشوارتر می شود. آب باران صخره ها را بسیار لغزنده می کند به گونه ای که انجام صعود یا فرود را دشوار می سازد. بنابراین در چنین شرایطی تا حد امکان از حرکت در مسیرهای سنگی و صخره ها اجتناب کنید.

با مه آلود شدن هوا بسیار اتفاق می افتد که كوهنوردان راه خود را گم می كنند، اگر در هنگام فعالیت در کوهستان راه را گم کردید، شتاب زده عمل نکنید اجازه ندهید کسی از گروه جدا شود پیش از اتخاذ هر تصمیمی شرایط خود و همراهان را در نظر بگیرید. اگر اعضای گروه امکانات شب مانی دارند یا احتمال رسیدن کمک وجود دارد انتظار، کار درست تری است بویژه اگر ضعف و خستگی در افراد مشاهده شود. با مطالعه نقشه یا بررسی جهت حرکت توسط قطب نما سعی در ارزیابی موقعیت خود در منطقه نمایید و اگر موفق نشدید بهتر است از راهی که آمده اید تا نقطه ای که برای شما کاملا مشخص است برگردید.