ابزار کوهنوردی

باتوم کوهنوردی

باتوم یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوهپیمایی است. بسیار مهم است که باتوم ها بصورت یک جفت (2عدد) و صحیح بکار رود تا صدمه ای به کوهنورد وارد نشود.عواملی همچون مسافت بلند، زمان طولانی و بار سنگین، استفاده از باتوم را ایجاب می‌کنند. به کاربردن باتوم در این گونه کوهپیماییها می‌تواند بخشی از نیروی وزن کوه‌نورد را به دستها و بالاتنه انتقال داده و خطر آسیبهای زانو را کاهش دهد. باتوم ها وزن را از روی اندام تحتانی به دستها منتقل میکنند. و در ازای یک روز فعالیت سنگین کوهنوردی حدود ۳۰ درصد انرژی کمتری مصرف خواهید کرد.

فوایداستفاده درست از باتوم:

1- کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و زانوها و کاهش خستگی ،انتقال قسمتی از وزن بدن روی دست ها که عموما هنگام کوهپیمایی در استراحت به سر می برند.

2- افزایش حس تعادل ، جلوگیری از سرخوردن یا زمین خوردن بویژه هنگام خستگی های مفرط در برنامه های کوهنوردی طولانی مدت.

3-در هنگام حمل کوله پشتی های سنگین در برنامه های طولانی مدت یا زمستانی.

4- درهنگام کوهنوردی بر روی برف و مکانهای خیس،سبزه زار ،هنگام عبور از رودخانه ،کوهنوردی در شرایط مه یا دید کم در شرایط فوق حفظ تعادل نقش حیاتی برای سلامتی فرد دارد.

5- کاربردهای ابتکاری از باتون مانند: ساخت برانکارد در مواقع ضروری ، دفع خطر حیوانات ،ثابت نگهداشتن عضو مجروح یا شکسته شده (آتل) و ...

چند نکته در استفاده از باتوم:

1- هیچگاه در دراز مدت از باتون به صورت تکی استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد عارضه در بدن شما می‌شود.

2- در مسیرهای فنی یا با شیب زیاد، بخصوص در مسیرهای برفی پرشیب،باید از کلنگ یا تبریخ  استفاده شود.

3- استفاده از باتوم در کوهنوردی نباید عادتی و همیشگی باشد. ونباید از آن در تمامی مسیرها استفاده کرد.

زمانیکه کار با باتوم به اتمام رسید ابتدا آنرا جمع کنید و در زمان حمل توسط کوله پشتی سر باتون به طرف بالا قرار گیرد و لاستیک  های محافظ را روی سخمه قرار دهید.