ابزار کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنا براین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسله بسیار مهم است. انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما در طبیعت است. در چندین سال اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسانتر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با قابلیت تنظیم و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد  وارد نشود.

ویژگی های مهم و تعیین کننده در هنگام انتخاب کوله مناسب به صورت زیر است:

  1. جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)
  2. جم یا همان لیتر کوله(حجم بار)
  3. نوع فعالیت یا برنامه
  4. قیمت و مارک معتبر
جنسیت کوهنورد

 جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد. کوله خانمها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که کوله بهتر روی استخوان لگن خانمها بشیند.. به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی میکنند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثلwomen - lady - SL  مشخص میشود که بستگی به کمپانی سازنده دارد.

 نوع فعالیت یا برنامه

هنگام انتخاب یک کوله پشتی نوع برنامه های که قصد اجرای آن را دارید، مد نظر قرار بدهید. بدین منظور شرکت های سازنده کوله پشتی، برای فعالیتهای مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی.

کوله های طبیعت گردی(Hiking): دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله هستند و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده است که می شود آنرا جدا کرد و جهت گشت و گذار اطراف کمپ به همراه برد.

کوله های کوهنوردی(Trekking): برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده و جیبهای کمتری در اطراف دارند.

کوله های فنی و آلپی(Alpine):  دارای شکلکشیده تری هستند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین در طراحی اونها برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ جایی در نظر گرفته شده است.

کوله سنگ نوردی(Rock Climbing): کوله ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستان سنگ نورد فضا مانور بیشتری داشته  باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

کوله یخ نوردی(Ice Climbing): کوله ای کاملا ضد آب با ویژگی های کوله سنگ نوردی اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی.

کوله غار نوردی(Caving): کوله ای بسیار کشیده و استوانه ای، با ظاهری بسیار ساده.

حجم کوله

حجم مناسب، به عواملی مثل: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی داره که بسته به این عوامل، کوله ها اندازه و اشکال متفاوتی دارند. حالا سوال اصلی که برای همه موقع خرید کوله اینه (چه حجم کوله ای بخرم؟). حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و در آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. همه میدونیم که کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم .

۱۵ لیتری و کمتر:  برای حمل وسایل مختصر، معروف به کوله قله یا حمله.

۲۵ الی ۴۰ لیتر:  برنامه های یک روزه در فصول مختلف.

۴۰ الی ۶۵ لیتر:  برای برنامه های ۲ روزه و چند روزه.

۶۵ الی ۸۰ لیتر: جهت اجرای برنامه های ویژه چند روزه در فصول مختلف.

اندازه کوله پشتی

اندازه کوله باید متناسب قد شما باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد فشار وزن کوله بیشتر در قسمت میانی کمر قرار میگیرد که در مدت زمان طولانی باعث درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله بلند باشد روی عضلات سرینی قرار میگیرد و مانع در حرکت مناسب شما خواهد شد و تعادلتان را بهم خواهد زد. قبل از خرید کوله پشتی باید به این نکته دقت کنید، اتفاقا بسیار مهم نیز می باشد. هر کوله پشتی برای یک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب می باشد (باسن تا گردن). 

 برای هر کوله چیزی به عنوان (Torso) در قسمت ویژگیهای کوله (Specification) آمده است و محدوده ای را به اینچ مشخص کرده. مثلا برای کوله ای۲۰ـ۱۳ اینچ ذکر شده یعنی بین ۳۳ سانتیمتر تا حدود ۵۱ سانتیمتر. این عدد اندازه ارتفاع تنه شماست، از بالای باسن تا ابتدای گردن (جایی که شانه و گردن به هم میرسند). حال در موقع خرید کوله پشتی باید کوله ای را بخرید که اندازه تنه شما در محدوده اندازه ذکر شده کوله پشتی باشد.