ابزار کوهنوردی

کفش کوهنوردی

کفش مهم ترين وسيله يک کوهنورد است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک کفش کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. کفش در تمام رشته هاي کوهنوردي ، يخ نوردي ، سنگ نوردي ، جنگل پيمایي ، کوهپيمایي سبک و سنگ نوردي سالني و ... بدون ترديد اولين و مهمترين وسيله بحساب مي آيد.انتخاب درست و استفاده بجا از آن می تواند بسیار بر سلامتی پاهای شما تاثیر بگذارد.امروزه در کوهنوردي صحبت از کفشي که بتوان از آن در برنامه هاي مختلف در طول یکسال استفاده کرد، کاملا بيهوده است و بايد براي هر برنامه خاص کوهنوردي، کفش مخصوص آن را تهيه کرد.

موارد مهم انتخاب نوع کفش کوهنوردی:

1- اندازه کفش و راحتي پا
2- قابليت فني ( کوهنوردی در تابستان ، صعودهای زمستانه، هیمالیانوردی، سنگ نوردی، یخ نوردی و ...)
3- استحکام و جنس رویه
5- دارای ساق‌ بلند بین 14 تا 19 سانتی‌متر (مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند)
6- تاریخ تولید کفش (چسبهای بکار رفته، تاریخ انقضایی بین 2 تا 5 سال دارند)
7- برند و مارک معتبر
8- قیمت مناسب
9- گارانتی

مشخصات کفش های کوهنوردی :

رویه و داخل کفش :در گذشته کفش ها از دوختن چرم های درست می‌شدند، کفش‌های چرمی امروزه کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش‌هایی با طرح‌های جدید و رویه‌هایی از الیاف مصنوعی و سایر مواد نو ترکیب داده‌اند. هر چند کفش ها درحال تغییر هستند ولی وظایف و کارهایی که باید انجام دهند، تغییر پیدا نکرده است. پیشرفت ساخت کفشها راحتی و ایمنی بیشتر را برای کوهنوردان حاصل کرده است.

مواد مورد استفاده:

1- چرم (مصنوعی یا طبیعی)
2- پارچه های گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) (عایق باد، رطوبت و قابل تفنس)
3- مواد نو ترکیب مانند کولار (پارچه ضربه گیر) 
4- تین‌سولیت (Thinsulate) (خاصیت حفظ گرمای پا، برای ساخت کفش هاي زمستانی)
5- فایبرگلاس

خصوصیات لازم رویه کفش:

۱- مقاوم در برابر آب باشد.
۲- قابلیت تعریق داشته باشد.
۳- تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد.
۴- محکم باشد.
۵- قابل ارتجاع باشد.
۶- مقاوم به سرما، گرما و عوامل محیطی باشد.
۷- بندها تا نزدیکی پنجه ی پا ادامه داشته باشد. (بهتر کیپ می شود و درآوردن آن راحت تر است)
۸- تا روی پا و قوزک ها را بپوشاند.

کفه کفش:لايه ای ویژه از کربن و لاستیک، که معروف ترين آن نام تجاری "ويبرام" Vibram ايتاليا بوده، ماده‌ای سخت، ضد لغزش و پراستحکام است.

1- ضربه گیر باشد.
2- وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.
3- عاج های عمیق داشته باشد.
4- اصطکاک خوبی داشته باشد.
5- مقاومت مناسبی داشته باشد.
6- انعطاف پذیری (بستگی به نوع کفش دارد)

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی کفشها بنا به نوع برنامه براساس قابليت و کارايي تقسيم بندي مي شوند. براي تهيه کفش بايد به کارايي خاص آن توجه داشت. اکثر کفش های کوهنوردی در مدل هایی مردانه و زنانه عرضه میشوند و نام دسته هر یک در شرکت تولید کنند می تواتند متفاوت باشد.

کفش هاي راهپيمائي (Walking):شامل کفش هايي بدون ساق و بسیار سبک است که در مسير هاي ساده، قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گير استفاده شده است.

کفش کوهپيمایی ( Trekking):شامل کفش هاي که دارای ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می کند. زیره این کفش تاحدی انعطاف پذیر است و رویه آن عموماً پارچه های مقاوم در برابر آب یا چرمی است و می توان از آنها در صعود ارتفاعات بدون برف و يک روزه در 3 فصل اول سال ، پیمایش کویرها و جنگلها به صورت چند روزه استفاده نمود.

کفش کوهنوردي (Mountaineering): شامل کفش هاي نيمه سنگين کوهنوردي است. دارای ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می کند . زیره این کفش کمی انعطاف پذیر است و می توان از آنها در برنامه و صعودهای چند روزه 3 فصل و برنامه های صعود زمستاني یک روزه ( اگر لايه گورتکس داشته باشد) استفاده نمود.

کفش کوهنوردي سنگين یک پوش (Tech Mountain): زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند. از آنها برای صعودهای زمستانه در ارتفاعات کمتر از 5000 متر و برای صعودهای فنی در یخنوردی و میکس استفاده می شود.

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش (High Mountain): يک پوش آن کفشی کوچک و هم اندازه پای کوهنورد است و بجاي بند کفش از چسبک برای بستن آن استفاده می شود و اين کفش درون کفش اصلي که بزرگتر است قرار مي گيرد . در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر  می روند، تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند و جهت صعود قله های 7000 متری در فصل صعود(بهار و تابستان) ، صعود قله های کمتر از 7000 متر در (پاییز و زمستان) و یخنوردی در ارتفاعات بسیار بلند کاربرد دارند.

کفش های هيماليانوردی (Expedition):یک کفش دو پوش به اضافه یک گتر بلند که بر روي کفش قرار مي گيرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف کفش را در بر مي گيرد. تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند. این کفشها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده اند و درصعود ارتفاعات 8000 متری هیمالیا و صعود ارتفاعات بالای 7000 متر در زمستان به کار میرود.

کفش سنگ نوردي (Climbing):اين کفش ها که اصطلاحا کتاني سنگ نيز ناميده مي شودند  با شکل خاص و مواد خاصی تولید می شود. و برای صخره نوردی، دیواره نوردی و سنگنوردی داخل سالن کاربرد دارد. شرایط در کفش سنگنوردی به صورت زیر است.

1- کفش باید راحت باشد.
2- اندازه و شکل کفش تغییر نکند.
3- برای صعودهای اصطکاکی قابل انعطاف باشد.
4- در صعودهای عرضی و طولی باید لبه های سفت و سختی داشته باشد.
5- پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است سخت و محکم باشد.
6- کف کفش با دوام و لبه های کناری آن با کیفیت باشد.
7- باید کاملا چسبیده و اندازه پا باشد.
8- کفش باید سبک، قوی و بادوام باشد.

نکته های کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی:

1- پس از انتخاب نوع کقش مورد نظر براساس نیاز خود، جهت امتحان كفش كوهنوردي در فروشگاه، يك جفت جوراب ضخیم از نوعي كه در فعاليت هاي خود به پا مي كنيد همراه داشته باشيد. پاي بسياري از افراد در طول روز باد مي كند، بنابراين خريد خود را در بعدازظهر يا غروب كه پا در بزرگترين اندازه خود است، انجام دهيد
2- پیش از بستن بندهای، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.
3- پس از این مرحله بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است.
4- پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.
5- بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک مچ پایتان محافظت می‌کند.

6- به صورت کلی کفش کوهنوردی باید یک شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی بدلیل نوع ساخت به هیچ وجه جا باز نمی کنند!!!!